Контакти
Вхід
Вхід
Email
Увійти
Вперше тут? Зареєструйтеся
Чоловікам
10.02.2025
Без категорії
Aviatsia Halychyny

Що потрібно знати про шеврони: види, значення та традиції

eye125
star10

Шеврон — поняття, що останні кілька років на слуху у кожного українця. Слово походить з французької мови та буквально перекладається як «кроква, дахова балка». Ця річ широко використовується військовими, дизайнерами одягу, колекціонуванні та в гербівництві. Та основне її завдання — доносити інформацію про історію, традиції та символи, ідентифікувати власника, підкреслювати його статус. Розберімося, що таке шеврони, як їм вдається зберігати та миттєво поширювати важливу інформацію, визначати приналежність носія до «своїх», посилювати відчуття єдності та виражати погляди певної спільноти?

Історія шевронів: походження та еволюція

Поняття «шеврон» бере свій початок з часів Древнього Єгипту та Греції, де часто використовувалося у мистецтві та архітектурі, неодноразово згадувалося в ієрогліфах на стінах стародавніх храмів. 

В середньовіччі воно перекочувало до геральдики — системи символів і знаків на гербах лицарів, дворян, військових підрозділів. За своєю формою тодішній шеврон нагадував крокви — балки, які підтримують дах будівлі. Звідси і його символізм:

  • готовність лицаря захищати своє майно, рід або громаду, як дах захищає дім;
  • робота архітекторів, мулярів, будівельників, що створюють різні об’єкти;
  • шляхетність, честь та вірність своєму обов’язку, державі чи королю;
  • приналежність до роду чи військового загону, що визначалася поєднанням кольорів, ліній та візерунків.
signature

Один шеврон символізував захист і вірність, а кілька — особливий статус. Та це не тільки стосувалося походження чи багатства, а й участі у визначних подіях — війнах, хрестових походах.

Військові поступово стали використовувати шеврони для позначення:

  • звання і рангу на уніформі, щоб підкреслити ієрархію (з 1820 року у США стало офіційною нормою);
  • заслуг за участі у боях, тривалості служби.

Незмінне значення та еволюція форми

У середньовічній геральдиці шеврони зазвичай мали форму даху та нагадували перевернуту літеру «V». Вони мали простий дизайн, яскравий колір (червоний, синій, чорний, золотий, зелений), доповнювалися символами з герба — хрестами, зірками або тваринами. 

Коли військові стали використовувати нашивки, щоб позначати ранг, то зберегли їх оригінальну форму, додали ручної вишивки вовняними або металевими нитками та значно розширили палітру кольорів. З XIX століття поступово відбувалася стандартизація шевронів та способу їх носіння. Розташування на рукавах стало загальноприйнятою нормою.

Світові війни стали поштовхом до масового виробництва, а разом з ним до уніфікації форм й розмірів, розробки єдиних вимог. А от дизайнів стало більше, щоб позначити рід військ, їх історію та заслуги. Яскраві кольори і спеціальні символи досі залишаються одним із способів ідентифікувати власника шеврона. 

Як і безліч військових розробок, з часом шеврони стали надбанням цивільних. Їх використовували, як яскравий декоративний елемент, частину візерунка (у формі зигзага). Та все частіше додавали кольорові нашивки з особливим змістом на бомбери, джинсові куртки, сумки.

Сьогодні шеврони використовують у військовій справі, дизайні одягу та інтер’єрів, будівництві та архітектурі. Зважаючи на багатозадачність виробів, практичність і символізм, вони точно не втратять популярності найближчим часом. В українських реаліях цей елемент не тільки зберіг своє практичне значення, а й став справжньою гордістю. Мати шеврон видатних підрозділів — це неабияка честь, що випадає не кожному. 

Що таке шеврони сьогодні? Види та особливості

Перше, що спадає на думку, коли мова заходить про шеврони, це їх використання військовими. Слід одразу сказати, що офіційно в Збройних силах України носіння шевронів закріплене виключно за сержантським складом військ. Вони розміщуються на погонах та вказують на звання. Але слово настільки поширене у суспільстві, що об’єднало під собою всі нашивки, що є на формі не тільки військовослужбовців, а й поліціянтів, рятувальників та спецпризначенців. І тут є одразу кілька варіантів. Перший — позначення рангу та звання. Такі шеврони називають — знак розрізнення. Для них існують чіткі стандарти, що закріплені нормативними актами, щоб уникнути двозначності та зайвих непорозумінь. Врегульовано:

  • розміри;
  • кольори фону та символів;
  • пропорції;
  • зображення.

Завдяки цьому, при зустрічі легко ідентифікувати звання військового, визначити його відношення до рядового, сержантського та старшинського складу. Другий — позначення роду, виду військ. Їх формат теж зафіксовано на рівні держави та вони відрізняються між собою кольорами, символами, формами. Третій — символ підрозділу. Його створення — це кропітка праця, що вимагає глибоких знань, щоб чітко донести мету, цінності та історію існування.

Менш популярний вид шевронів — це колекційні. Вони не такі формальні, як попередні та можуть мати історичну, естетичну чи культурну цінність. Через подібні елементи представляють організації, події або навіть вигадані сюжети. Їх дизайн значно яскравіший і деталізованіший, ніж у службових. Матеріали, спосіб створення та оформлення необмежені, тож можна зустріти безліч різних варіантів емблем на будь-який смак. Поряд з ідентифікацією та передачею інформації вони використовуються як сувенір чи інвестиція. Та слід розуміти, що такі шеврони випускають обмеженим тиражем та оздоблюють унікальними деталями, щоб підкреслити унікальність. В статус колекційних сьогодні часто включаються і шеврони ЗСУ, які «брали участь» у визначних операціях або належали легендарним воїнам. 

Як шеврони відображають ідентичність та статус

Символіка — це основа при розробці дизайну шевронів. Адже їх задача — чітко та ясно викласти потрібну інформацію. Тому, наприклад, емблеми ЗСУ найчастіше мають зображення герба та прапору України — символів незалежності та суверенітету. Крім того, можна зустріти на них квіти та рослини, героїв, предмети. Все, що є символом національності, підкреслює її особливі риси. Щоб розібратися в значенні емблеми не достатньо просто поглянути на неї, потрібно приділити час та докладно вивчити історію, культуру та особливості того, чому присвячений шеврон.

signature

Більше шевронів можна переглянути в категорії

В каталозі на нашому сайті є ціла колекція патчів, що присвячені подіям, предметам та особистостям, які мають надважливе значення для збереження українців, як нації в сьогоднішній непростий час. Обирайте особливий варіант для себе, щоб мати під рукою важливе нагадування та мотивацію до дій.

Носіння шевронів: правила і етикет

Військові знаки розрізнення та шеврони можна використовувати виключно відповідно до вимог нормативних актів, бо це частина форми та обов’язковий її елемент. Статутом встановлюється розташування нашивок на військовому одязі та забороняється їх використання поза межами виконання своїх обов’язків. Це стосується не тільки військових, а й працівників поліції, ДСНС, державних органів правопорядку. Такі норми потрібні, щоб уникнути непорозумінь та неоднозначних ситуацій. 

Правила організацій та об’єднань теж часто регламентують носіння емблем особами, що до них не належать. Якщо ж мова йде про шеврон, як елемент дизайну, то тут можна дозволити собі проявити фантазію та не обмежувати себе. Замовляйте патчі на нашому сайті, щоб демонструвати свої ідеї, цінності та поширювати їх серед свого оточення.

Як створюються шеврони?

Можливості сучасної промисловості майже необмежені, як наслідок — маємо безліч варіантів форми, кольору та матеріалів для емблем. Виробництво шевронів передбачає:

  • розробку дизайну — вибір ідеї, створення ескізу, вибір кольорів, розмірів, форми, розробка та масштабування кожного елемента;
  • вибір матеріалів залежно від типу виробу, його призначення та умов експлуатації, найчастіше використовується тканина, м’який пластик або гума, нитки з поліестеру або віскози, основа для кріплення (липучка, клейовий шар);
  • безпосереднє виготовлення за допомогою комп’ютеризованої вишивки, ткацького станка, лиття під тиском у спеціальних формах, термоаплікації, сублімації;
  • обробку країв — обметування, лазерна обрізка, обпалювання;
  • комплектування клейовим шаром — липучками, клеєм, шпильками;
  • пакування.

Все частіше виробники надають послуги по розробці та виготовленню шевронів з індивідуальним дизайном. Ви можете створити емблему «з нуля» для власних потреб, але з врахуванням законодавчих обмежень. 

Шеврон може бути різним, а його значення й функції змінюються залежно від сфери використання, обставин та часу. Та одне можна сказати точно, що він незамінний для швидкого та точного обміну інформацією серед військових, службовців, в умовах непередбачуваних та екстремальних ситуацій. А тому вимагає особливого відношення та поваги.

Вам сподобався матеріал?

Ми збираємо файли cookie для кращого діалогу з вами Детальніше.
Використовуючи цей сайт, ви погоджуєтесь з цим

Закрити