У серпні 2023 року виповнюється рівно 61 рік від моменту, коли перший українець потрапив у космос. З цієї нагоди згадуємо 7 історій видатних українців, без яких космічна індустрія точно не була б такою, яка є зараз.
Українські космонавти, винахідники та інженери, від фактів про яких просто зриває дах.
Чули колись про Миколу Кибальчича? Якщо ні, то вас мабуть не дуже цікавлять смерті російських царів та ракетні двигуни, бо цей пан доклався і до одного, і до іншого. Хлопець народився у 1853 році в місті Короп Чернігівської області. З юності він вирізнявся великою любов’ю до хімії, за що отримав прізвисько «Микола-піротехнік», і великою нелюбов’ю до російського царя, за що отримав перший тюремний термін.
Коли Кибальчича звільнили, він з групою своїх товаришів взявся детально планувати замах на Олександра ІІ. Так-так, саме того, за правління якого з’явився Валуєвський циркуляр та Емський указ, що жорстоко придушували українську мову і мали на меті знищити нашу націю. Але бомба Кибальчича виявилась дієвішою, ніж указ Олександра ІІ: царя розірвало у 1981 році, а наша мова живе й досі.
Через два тижні після вбивства царя українця заарештували й винесли йому смертний вирок. Та перед цим він встиг передати своєму адвокату проект реактивного літального апарату, в якому запропонував використати у двигунах енергію згоряння вибухових речовин, керувати польотом через зміну кута нахилу двигуна та розробив систему стабілізації польоту.
Царській родині Кибальчич не давав спокою навіть після смерті: через роки син вбитого імператора видав заборону на розбудову рідного міста українця, а його науковий проект змогли опублікували тільки через 35 років після страти.
У 1897 році в Полтаві народився хлопчик, якого звали Сашко Шаргей. Але в світову історію йому судилося увійти як Юрій Кондратюк: за лінією матері майбутній науковець походив з давнього німецько-шведського дворянського роду, тому, аби уникнути репресій з боку більшовиків, він таємно взяв собі документи померлого чоловіка з Луцька Юрія Кондратюка.
Винахідник ще у 1929 році вивів найоптимальніше рівняння польоту ракети від Землі до Місяця: з вертикальним стартом та використанням опору атмосфери для приземлення. Цією «трасою Кондратюка» через пів століття прослідує американський космічний корабель «Аполлон 11» з Нілом Армстронгом на борту, а згодом хлопцю з Полтави поставлять пам’ятник на космодромі у Флориді, а його запозиченим іменем назвуть кратер на Місяці.
«Він був маленький, але його дзвінкі позивні рознеслися усіма материками і серед усіх народів, як втілення зухвалої мрії людства», – сказав українець Сергій Корольов у 1957 році, коли розроблений ним перший у світі штучний супутник вийшов на орбіту та виконав 1 440 обертів навколо Землі, посилаючи радіосигнали у різні куточки планети.
Згодом, завдяки Корольову в космос полетіли і перші тварини, і перша людина. А ще він доклався до того, щоб у космічних кораблів з’явився радіозв’язок, і увійшов в історію як перша людина, що проклала нашій планеті шлях у космос.
Огидна дивовижа радянського життя: українському винахіднику поталанило бути як в’язнем концтабору (з 1938 року), так і генеральним конструктором ракетно-космічної промисловості СРСР (з 1946 року).
Окрім того, що одеський винахідник Валентин Глушко був добрим товаришем і практично співкамерником Корольова у радянському таборі, він став його компаньйоном і в підкоренні космосу. Рідинні двигуни до ракети, яка відправила Юрія Гагаріна в космос, були розроблені колективом під керівництвом одесита.
У 1911 році в Іркутську народився один з найвидатніших в історії людства винахідник ракетних двигунів Михайло Янгель. Але от дивина, зараз у більшості міст України є вулиці, названі на його честь. Справа у тому, що хоч Янгель і не народився на території України, він завжди наголошував на своєму українському походженні: його родина була репресована і виселена з Чернігівщини на довічне поселення в Іркутській губернії.
У дорослому віці він повернувся на Дніпропетровщину і присвятив своє життя роботі саме в Україні. У 1954 році він став начальником і Головним конструктором бюро 586 у тодішньому Дніпропетровську. Нащадок репресованих українців почав розробляти ракети та космічні системи з двигунами на паливі з висококиплячими компонентами та з автономною системою керування.
Вже у 1957 році етнічний українець успішно запустив стратегічну ракету Р-12 з дальністю польоту до 2 000 км. Через два роки її прийняли на озброєння і вона стала ключовим засобом стримування у роки холодної війни і, зокрема, в Карибській кризі.
У 1930 році в містечку Узин Білоцерківського району народився великий патріот України Павло Попович, який став восьмою людиною у світі та першим українцем, якому вдалося підкорити космос. Ба більше, українець став першим, хто там заспівав!
12 серпня 1962 року білоцерківський космонавт вийшов на орбіту та затягнув стару українську пісню: «Дивлюсь я на небо, та й думку гадаю…», але завершив її власною варіацією «… ось я і сокіл, і ось я літаю!» Він увійшов в історію як перша людина, що заспівала в космосі.
На долю Леоніда Каденюка, що народився в мальовничому чернівецькому селі Клішківці 1951 року, випала нагода стати першим і поки що єдиним космонавтом незалежної України. 19 листопада 1997 року буковинський космонавт відправився на орбіту на борту шатла Columbia. Це був перший випадок, коли у космосі з’явився прапор України. Хоч це була всього крихітна нашивка льотній формі Каденюка – для Незалежної України це був гігантський крок.
Ми збираємо файли cookie для кращого діалогу з вами Детальніше.
Використовуючи цей сайт, ви погоджуєтесь з цим
Дякуємо
Підписка на статті
Акції, знижки, пропозиції